Praktický průvodce
Pokud vyrůstáš v pěstounské péči, může se občas stát, že budeš zažívat situace, kterým nerozumíš. Někdy můžeš být i nespokojený s tím, co se s tebou nebo v tvém okolí děje, nebo s tím dokonce nebudeš souhlasit. Aby všechno fungovalo, jak má, je nutné se naučit o těch věcech mluvit. Neboj se obrátit na svého pěstouna nebo klíčového pracovníka, kteří ti pomohou se zorientovat v právních otázkách a také často vědí, kde hledat radu nebo pomoc.
Na těchto stránkách najdeš odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají práv dětí v náhradních rodinách, např. kontaktu s biologickou rodinou, výběru školy, případného soudního řízení apod. Co je nejdůležitější? Pokud ti nepomůže pěstoun nebo sociální pracovník doprovázející organizace, kdykoliv můžeš požádat o pomoc pracovníky OSPOD, případně (pokud by se jednalo o soudní řízení) svého kolizního opatrovníka, nebo dokonce přímo soudce. Ti přitom musí tvoje otázky a připomínky brát vážně a musí ti i pomoct, když to bude potřeba. K jednání s pracovníkem OSPOD, opatrovníkem nebo soudcem přitom nepotřebuješ souhlas svých biologických rodičů ani pěstounů. Tohle je opravdu důležité právo, které můžeš kdykoli využít.
Zvláštní kapitolu tvoří vztahy mezi tebou a tvými nejbližšími, tzn. tebou a tvými rodiči, tebou a dalšími členy pěstounské rodiny. Někdy mezi vámi vznikne problém třeba jen proto, že si něčím nejsi jistý nebo máš z něčeho strach. Jindy to může být tím, že se nedokážete pořádně domluvit nebo že někdo něco od druhých špatně pochopí. To se samozřejmě může stát i bez toho, že byste si chtěli navzájem ublížit. Problém někdy pomůže vyřešit jen to, že si svoje postoje vysvětlíte a v klidu si o všem promluvíte. Přitom je ale třeba se vcítit do druhých a podívat se na problém jejich očima. Klidně se tak může vyjasnit i situace, která předtím vypadala neřešitelně.
Například: Chceš se o víkendu scházet se svými kamarády i večer, ale tvým pěstounům se to nelíbí. Máš pocit, že máš právo určovat si, s kým a kdy se potkáš. Pěstouni mají zase povinnost chránit a vychovávat tě a taky o tebe můžou mít strach, protože tě prostě mají rádi. Když si o tom všichni v klidu promluvíte, je šance, že najdete nějaké řešení, které bude vyhovovat všem. Můžete např. uzavřít dohodu, do kdy a kde večer budeš a jak budeš po tu dobu v kontaktu s pěstouny (např. sms). Můžete si taky domluvit nějaký „krizový plán“, např. co dělat, když ti ujede poslední autobus domů. Potom je ale třeba, aby obě strany dodržovaly domluvená pravidla – pěstouni ti dovolí víkendový sraz s kamarády a ty přijedeš domů v pořádku a včas.
V rubrice Témata najdeš odpovědi na otázky o právech dětí v pěstounských rodinách. Videospoty představují jednotlivé „profese“ lidí, kteří dětem pomáhají v naplňování jejich práv. Pokud nenajdeš odpověď na své otázky, zeptej se nás on-line v Poradně.