Tvoje práva



Většina těchto otázek přímo souvisí s tvými právy a vlastně právy všech dětí v náhradních rodinách. Znát svá práva se ti hodí nejen v zásadních okamžicích tvého života (třeba u soudu, při rodinné konferenci apod.), ale v každodenním životě. O jaká práva konkrétně jde? Podívej se do Desatera nebo mrkni na komi(x)ks, který jsme pro Tebe připravili.
Zajímá tě, kde se vlastně otázka práv dětí vzala? Přečti si něco o Úmluvě.
Úmluva o právech dítěte
V předchozích staletích byla práva dětí, ale i dospělých určována převážně jejich majetkem a původem a mnohé děti žily v podmínkách chudoby, násilí a nespravedlnosti, které si dnes už ani neumíme představit. V roce 1989 Valné shromáždění OSN přijalo Úmluvu o právech dítěte, kterou byly položeny základy celosvětové péče o práva dětí a jejich ochranu bez ohledu na to, z jakých rodin pocházejí, zda jsou majetné, jaké je jejich pohlaví, zdravotní stav atp. Tento právní dokument byl v roce 1990 přijat i naším státem a od této doby principy ochrany práv dětí ovlivňují tvorbu všech zákonů, ale i způsob, jakým je o děti pečováno. Úmluva zavazuje státy, aby vzdělávaly děti i dospělé v této oblasti, a především proto, aby chránily práva dětí, vytvářely úřady a instituce, které o děti pečují a zajišťují jejich práva.
Zvláštní pozornost je v Úmluvě věnována dětem, jako jsi ty. Tedy dětem, které nemohou žít se svými rodiči. Úmluva zavazuje státy, aby dělaly vše proto, aby se děti buď mohly vrátit do péče svých rodičů, případně do péče jiných blízkých osob. Pokud to není možné, měl by jim stát zajistit, aby byly vychovávány v náhradním prostředí, které se svým uspořádáním co nejvíce podobá rodině.
Desatero
Zde je základní „desatero“ práv, které platí bez rozdílu pro všechny děti v pěstounské péči.
- Od rodičů nebo jiných blízkých osob můžeš být oddělen/a jen na základě rozhodnutí soudu, a jsou-li k tomu zákonné důvody.
- Máš právo vědět, co se nyní děje a proč.
- Máš právo vědět, co se bude dít a proč.
- Máš právo i nadále zůstat v kontaktu se svými rodiči a blízkými, byť se může jednat o kontakt telefonický, písemný nebo asistovaný.
- Máš právo se vyjadřovat ke všemu, co se děje.
- Máš právo podlet se na hodnocení prostředí, ve kterém se nyní nacházíš, a vyjadřovat se k tomu, jak s tebou kdo jedná.
- Máš právo na svého opatrovníka, tedy osobu, která tě zastupuje a zprostředkovává tvé názory, pocity, postoje ostatním úřadům, soudu atp. Tohoto opatrovníka bys měl/a znát a být s ním v pravidelném kontaktu.
- Máš právo na podporu, pomoc a služby, budeš-li je potřebovat.
- Máš právo svá práva neuplatňovat, tzn. nikdo tě nemůže nutit vyjadřovat se k čemukoliv, činit jakákoliv rozhodnutí, setkávat s blízkými atp., pokud nechceš.
- Máš právo přímo kontaktovat soud, svoji sociální pracovnici, ale i státní zastupitelství či policii, pokud se domníváš, že se v tvém životě nebo kolem tebe děje něco špatného.