Praktický průvodce
Pokud je dítě v pěstounské péči může se dostávat do situací, kterým nerozumí, nebo se děje něco, s čím je dítě nespokojené, případně s čím nesouhlasí. Nejlépe pokud se naučí nejdříve vše probrat se svým pěstounem nebo klíčovým pracovníkem. Tedy někým kdo by se měl lépe orientovat v mnohých právních otázkách, případně ví, kde hledat odpovědi či pomoc.
Nejčastější otázky pěstounských dětí se týkají soudního procesu, práva podílet se na rozhodování o záležitostech, které se ho týkají, případně práv souvisejících se vzděláváním, zdravím, osobními a majetkovými poměry dítěte. Kromě využití nejbližších osob, má dítě právo kdykoliv a bez souhlasu či účasti svých biologických rodičů, či pěstounů kontaktovat přímo pracovníky OSPOD, svého kolizního opatrovníka či soudce, kteří musí jeho sdělení dle zákona věnovat patřičnou pozornost a poskytnout mu patřičnou pomoc. O tomto právu by dítě mělo být poučeno (je-li to potřeba opakovaně) všemi zainteresovanými subjekty.
Složitější otázka je v případě naplňování či porušování práv v mezilidských vztazích, tedy i ve vztahu mezi dítětem a pěstounem, případně dítětem a biologickým rodičem. Velká část toho, co v životě lidé považují za problém, je důsledkem nejistot, strachů či nedorozumění, ke kterým dochází, bez tohoto, že by si lidé chtěli navzájem ublížit, či se poškodit. Vyjasnění různých pohledů různých osob na tutéž situaci, pochopení motivů chování jiných osob, přijetí emocí druhých, může výrazně pomoci k řešení problémů, které se mohly zdát neřešitelné. Například: Dítě se chceš během víkendu stýkat se svými kamarády i ve večerních hodinách, ale pěstounům se to nelíbí. Dítě má pocit, že má právo určovat si, s kým a kdy se potká. Pěstouni mají zase povinnost chránit a vychovávat dítě, a taky o ně mohou mít strach, který vyplývá z toho, že ho mají rádi. Pokud si v klidu o postojích obou stran promluví, je šance, že najdou cestu, jak situaci vyřešíte. Mohou uzavřít dohodu, kde a do kdy dítě během trávení volného času bude, jakým způsobem budete po tuto dobu v kontaktu s pěstouny (např. sms) a mohou si domluvit i „krizový plán“, co dělat třeba v případě, kdy dítěti ujede poslední autobus. Zároveň je potřeba, aby obě strany dodržovaly pravidla, na kterých se dohodnou – pěstouni umožní dítěti víkendové setkání s kamarády a dítě přijde domů v pořádku a v domluvený čas.
V rubrice Témata najdete odpovědi na otázky týkající se práv dětí v pěstounských rodinách. Videospoty představují jednotlivé „profese“ lidí, kteří dětem pomáhají v naplnění jejich práv. Pokud nenajdete odpověď na své otázky, zeptejte se nás on-line v Poradně.