O PROJEKTU
Hlas dítěte v náhradní rodinné péči a jak mu naslouchat
Projekt Hlas dítěte v náhradní rodinné péči a jak mu naslouchat (reg. číslo MGS/A11/2014) je podpořen grantem z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) z programové oblasti Ohrožené děti a mládež a je zaměřen na prosazování hlasu dítěte v náhradní rodinné péči. Projekt je určen především sociálním pracovníkům doprovázejících organizací v rámci výkonu dohod o pěstounské péči, dětem v NRP a pěstounům a jeho cílem je naučit dítě v NRP aby vědělo, že v rozhodovacím procesu má svá práva, znalo je, dokázalo nezávisle formulovat svůj názor, vyjádřit svoje přání.
Projekt je realizován ve dvou fázích, z nichž první byla ukončena v dubnu 2016. Výstupem projektu byly dvě metodiky zaměřené na techniky zjišťování názoru dítěte a komunikace s dítětem, dále akreditované semináře pro odbornou veřejnost a sborník, který byl koncipován jako kazuistika s příklady dobré praxe s doprovodnými komentáři odborníků.
Druhá fáze byla zahájena v červenci 2016 a potrvá do dubna 2017 a hlavní aktivitou jsou interaktivní workshopy pro děti a pěstouny zaměřené na problematiku práv dítěte v NRP, metodická příručka věnovaná svépomocným skupinám a série didaktických pomůcek a videospotů usnadňujících vzájemnou komunikaci dětí, pěstounů a odborných pracovníků o právech dítěte. Projekt zakončí tisková konference s výstavou prací dětí z pěstounských rodin a jejich pojetí vlastních práv.
Aktivity projektu jsou prezentovány za využití komunikačních nástrojů vytvořených v partnerském projektu Osvětová kampaň zaměřená na práva dětí v náhradní rodinné péči.
Osvětová kampaň zaměřená na práva dětí v náhradní rodinné péči
Projekt byl realizován za podpory z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) v programové oblasti Ohrožené děti a mládež (reg. číslo projektu: MGS/B4/2014) v letech 2015 – 2016.
Klíčovou aktivitou byla realizace informační a osvětové kampaně zaměřené na šíření povědomí a informací o právech a povinnostech dítěte v náhradní rodinné péči. Kampaň kromě dětí v náhradní péči oslovovala pěstouny, sociální pracovníky doprovázejících organizací, psychology, pedagogy a také širokou veřejnost.
Jako hlavní informační a komunikační nástroj byly vytvořeny tyto webové stránky www.naseprava.cz s informacemi o dětských právech a především o tom, jak s dětmi o jejich právech hovořit.
Kromě webu je k dispozici také fan page na facebooku a on-line poradna.
Realizátory projektů jsou: Kruh rodiny, o.p.s., která změnila svůj název v roce 2018 na Hledáme rodiče, o.p.s. (www.hledamerodice.cz) a Nadační fond J&T, který se přeměnil na Nadaci J&T v roce 2017 (www.nadacejt.cz).
Voice of Child in Foster Care
Voice of Child in Foster Care and how to Listen to it (Reg. ID MGS/A11/2014) is a project funded within the small grant scheme of EEA funds in the Programme CZ04 – „Children and Youth at Risk“. The aim of the project is to help to raise the voices of children living in foster care. The project adresses social workers, psychologists and other specialists working with foster families.
The project is being implemented in two phases, the first of which was completed in April 2016. The main outputs of the project were accredited seminars for professionals, summary of the best practice examples with comments and methodics showing how to communicate with a child in foster care, how to obtain child‘s opinion and how to involve the children into decision-making proces. Then two methodologies and collection, which was designed as a case report with examples of good practice with accompanying commentary professionals.
The second phase was launched in July 2016 and will last until April 2017 and the main activities are interactive workshops for children and foster parents are focused on children’s rights methodological guide dedicated to self-help groups and a series of teaching aids and visuals to facilitate communication between children, foster parents and professionals on the rights of the child. The project will end with a press conference with an exhibition of works by children from foster families and their conception of their own rights.
Project activities are presented using the communication tools developed in a partnership project Educational campaign focused on the rights of children in foster care.
Educational campaign focused on the rights of children in foster care
The project was implemented with the support of funds from the European Economic Area (EEA) in the program area vulnerable children and youth (Reg. ID: MGS / B4 / 2014) in the years 2015-2016.
The key activity was the implementation of an information and education campaigns aimed at spreading awareness and information on the rights and obligations of a child in foster care. Campaign, except children in foster care reach out to foster parents, social workers accompanying organizations, psychologists, educators and the general public.
As the main information and communication tools were created this website www.naseprava.cz with information on children’s rights and especially about how their children about their rights to speak.
In addition to the site is also available fan page on Facebook and on-line counseling.
Implementers of the projects are: Kruh rodiny, o.p.s., which changed its name in 2018 to Hledáme rodiče, o.p.s. (www.hledamerodice.cz) and the J&T Endowment Fund, which was transformed into the J&T Foundation in 2017 (www.nadacejt.cz).